ukash bozdurma

İş Başvurularında “Ön Yazı”

yazilaronyazi

Herkese merhaba,

Blogumda zaman zaman yazılar paylaşıyorum ama bunları kullanmanız için bir işe ihtiyacımız var ve iş bulmak için bir başvuruya onun için de bir cv ye ihtiyacımız var.

Son zamanlarda sürekli karşıma çıkan “ön yazı” gönderme olayı benim de kafamı karıştırdı ve ne yazılabilir ki diye düşününce aslında o kadar da zor bir şey olmadığını gördüm :)

Ön yazı için basit bir taslak yeterli olur diye düşünüp aşağıdaki yazıyı ön yazınızda kullanmak için sizlere sunuyorum…

————————————–

Sayın yetkili,

Eğitim geçmişime ve kişisel özelliklerime uygun, şirketinize değer katabileceğim bir pozisyonda çalışma isteğimi iletmek istiyorum. Şirketinizin yaptığı büyük projeleri yakından takip etmekteyim. Özgeçmişimin, yeteneklerimin iş tanımınıza ve şirketiniz bakış açısına uygun olduğunu düşünüyorum.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ad, Soyad

Adres, Tel, E-Mail

———————————————

Etkili bir ön yazı nasıl yazılmalı? Bu konuyu Kariyer.Net uzmanları şöyle özetliyorlar:
Önyazılarınızın etkili olabilmesi için, niçin işle ilgilenildiğinizi ve bu işe başvurulduğunuzu düzgün bir dille anlatılmalısınız. Unutmayın ki sizi işe alacak kişi sizi hiç tanımıyor. Amacınız işi istediğinizi ve işin özelliklerinin size uyduğu anlatmak olmalı. Bunu da mümkün olduğunca amacınızdan uzaklaşmadan özellikleriniz ve farklı yönlerinizi anlatarak yapmalısınız. İş ilanında istenilen kriterlerin sizin becerilerinizle uyuştuğunu yazınızda belirtmeli ve bu görüşünüzü destekleyen örnekler vermelisiniz.
Herkesin önyazısı kendi özelliklerini anlattığından ve farklı işlere yönelik olduğundan aynı formatta farklı birçok önyazı hazırlanabilir. Zaten önyazının da anlamı budur: benzer özellikler taşıdığınız kişilerle işverenin gözünde bir fark yaratmanızı sağlayacak bilgiler vermek.
Siz de güzel bir önyazıyla kişiliğinizi, farklarınızı ortaya koyabilir, işverene kendinizi daha iyi anlatarak öne geçebilirsiniz.
Ancak iş bu önerileri satırlara dökmeye gelince, bir çok insan koca birer başarısızlık örneğiyle karşılaşıyor. Bu nedenle bir kaç hazır ön yazı örneğini sizlerle paylaşmak istiyorum.
ÖNYAZI FORMATI
Bu format, düşüncelerinizi organize etme açısından size yardımcı olacak. İçerik tamamen size ait.
Giriş
Sayın İlgili,
Başlangıç kısmı
Bu bölümde hangi pozisyon için başvurduğunuzu, neden işverenin sizi iş görüşmesine çağırması gerektiğini anlatmalısınız.
İlk paragraf
Yazınız, neden bu önyazıyı yazdığınıza dair bilgi içermeli. İş ilanını nerede gördüğünüzü ve pozisyona neden başvurmaya karar verdiğinizi anlatın.
Orta Paragraf
Önyazının bu etabında işverene işle ilgili önerilerinizi sunun. Hangi özelliklerinizin başvurduğunuz iş için uygun olduğunu belirtin. İşin ihtiyaçları ve sizin yetenekleriniz arasında güçlü bağlantılar kurun. Kendinizi anlatan cümlelerinizi kanıtlarla desteklemeye çalışın. İyi olduğunuzu düşündüğünüz konuları anlatın. Özgeçmişinizle beraber değerlendirileceğiniz için tutarlı olun ama özgeçmişteki bilgileri aynen tekrar etmeyin.
Son Paragraf
Önyazının sonuç cümlesini, pozisyona başvurunuzla ilgilendiği için yetkiliye teşekkür ederek sonlandırabilirsiniz. Ve gelişmeler hakkında bilgi beklediğinizi de son olarak yazınıza ekleyebilirsiniz.
İsminizi soy isminizi yazıp, teşekkür ve imzanızla yazınızı sonlandırabilirsiniz.

Ön Yazı Örnekleri

ÖRNEK 1

Bu tür bir önyazıyı belirli bir pozisyona başvururken kullanabileceğiniz gibi, genel başvurularınızda da kullanabilirsiniz.

Sayın Yetkili,
Kariyer.net’te yayınlanan “İletişim Uzmanı” ilanınızla ilgileniyorum.
XYZ firmasında iki yıldır “İletişim Uzmanı yardımcısı” olarak çalışıyorum. Çalıştığım süre içerisinde birçok makale yazdım, konuk yazarların yazılarını organize ettim, her hafta basın bülteni hazırlayarak abonelerimize gönderdim. İsterseniz internette yer alan yazılarıma aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:
URL www……
URL www……
Direktörüm X’e asistanlık ederken; yeni şirket ilkeleri belirlenmesi aşamasına araştırmalarımla destek verdim. Ofisteki iletişimin koordinasyonu, basın duyurularının hazırlanması gibi görevleri de üstlendim. Ofis içi iletişimi online platforma taşıma önerimin uygulanmasıyla şirkette iletişim hız kazandı. Birçok işi bir arada yaptığım için işin işleyiş sürecinde çok fazla tecrübe kazandım.
Mülakata katılarak tanışmayı ve işin becerilerime uygunluğu hakkında konuşmayı çok isterim. Ekstra bilgi isterseniz iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ad Soyad ve İmza

ÖRNEK 2

Bu tür bir önyazıyı sadece belirli bir pozisyon için kullanabilirsiniz. İş ilanındaki özelliklerle uyumlu olduğunuzu vurgulayan, işlevsel bir önyazı türüdür.

Sayın İlgili,

Kariyer.net’te yayınlanan “Tanıtım ve Satış Sorumlusu” pozisyonunuzla ilgileniyorum. Özgeçmişimin, yeteneklerimin iş tanımınıza ve şirketiniz bakış açısına uygun olduğunu düşünüyorum.
İş için istediğiniz şartlar:
Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun,
MS Office uygulamalarına hakim,
Tercihen iyi derecede İngilizce bilen,
Seyahat engeli olmayan,
Sürücü belgesine ve aktif sürüş deneyimine sahip,
Erkek adaylar için askerliğini yapmış,
Türkiye’nin illerinde görev alabilecek,
İlaç sektöründe tıbbi mümessillik deneyimi olmayan

Benim özelliklerim:
Marmara Üniversitesi İşletme mezunuyum.
Üç yıl halkla ilişkiler asistanı olarak çalıştığım dönemde MS Office ekipmanlarından Excel, Power Point, Word uygulamalarını yoğun olarak kullandım.
Beş yıldır aktif olarak araba kullanıyorum.
İnsan ilişkilerinde başarılıyımdır, kolay iletişim kurarım.
Gerektiğinde iş için seyahat edebilirim.
Ortaokul eğitimimden başlayarak İngilizce eğitim aldım, akıcı bir şekilde kullanabilirim.
Özgeçmişim ve önyazımla ilgilendiğiniz için teşekkürler. Yüz yüze mülakata katılarak iş ve işin becerilerime uygunluğu hakkında detaylı konuşmayı çok isterim.

Teşekkür ederim,

Ad, Soyad ve İmza

Bu örnekleri kendinize uyarlayarak, başarılı ön yazılar hazırlamanız mümkün.

0 Comments

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bir Cevap Yazın

Antabuse without prescription dapoxetine online pharmacy order Accutane Buy domperidone online